/1887-1959/
Műlovarnő
olaj, vászon
74×60,2cm
Jelezve jobbra lent: Batthyány
Út a kastélyoktól az Ernst Múzeumig
„A művészet legyen diadala az örömöknek; legyen orgiája minden gyönyörnek. Az, akinek munkái ezt kifejezik, igaz és boldog művész.”
/Batthyány Gyula 1914/
Batthyány Gyula nem tartozott egy művészeti csoporthoz sem, művésztársai különleges festőnek tartották, egyedi utakat járt. Különcségéhez nagyban hozzájárult, hogy arisztokrata családban nevelkedett, felmenői között a Batthyány név mellett a legjobban csengő magyar nemesi családneveket találjuk: Andrássy, Zichy, Festetics, Bethlen. Batthyány az első magyar miniszterelnök dédunokája. Nagyapja, idősebb gróf Andrássy Gyula az Országos Magyar Képzőművészeti Társaság első elnöke. Gyermekéveit az ikervári, bicskei és polgárdi Batthyány-kastélyban töltötte, ahol nagy hatással voltak rá édesapja festményei, de talán ennél is nagyobb inspirációt jelentett nagybátyja, ifjabb Gróf Andrássy Gyula páratlan műgyűjteménye, mely a kor egyik legnagyobb magánkollekciója volt.
Ifjabb Gróf Andrássy Gyula, a festő nagybátyja, a Fő utcai palotában, Érdekes Újság 1914. március 8-i számában, Révész és Bíró felvétele
/Forrás: EGY POLITIKUS MŰGYŰJTŐ: GRÓF ANDRÁSSY GYULA – Molnos Péter, 2012-12-28/
A művészet szeretete már gyerekként beleivódott, európai látókörű főnemesi családja révén. A főúri világhoz szorosan hozzátartoztak a lovaspólók és a lóversenyek is, melyeken a festő már gyerekkorától, családjával részt vett, maga is kiskorától lovagolt. Apai nagyanyjának édestestvére, Batthyány Elemér a Magyar Lovaregylet elnöke, aki kitűnő eredményeket tudhatott magának Európa legnevezetesebb lovas pályáin, a magyar lóversenyzés legismertebb alakja volt.
A Batthyány család sokat utazott, így a fiatal gróf több híres európai múzeumban is járt, mely élmények még jobban a művészet felé navigálták. Érettségi után Vaszary János lett a magántanára és 20 éves koráig a budapesti Képzőművészeti Főiskola növendéke volt. Szülei kérésére jogi tanulmányokat is folytatott, de hamar a festészet győzedelmeskedett és Pest után a legjobb nemzetközi művészeti akadémiákon tanult. Münchenben Angelo Jank tanította, majd a párizsi Julian Akadémiát látogatta, később Firenze és Nápoly következett. Hazatérve a 27 éves művész, 114 képpel szerepelt az Ernst Múzeumban megtartott első gyűjteményes kiállításán, melyből 11 festmény a lóversenyek pazar témáját dolgozta fel. A kiállítás felülmúlhatatlan sikert aratott, a kritikusok és a gyűjtők is elismerték páratlan tehetségét, virtuozitását, kitűnő dekoratív érzékét.
Bálint Aladár így ír a Nyugatban 1914. februárjában:
„Batthyány Gyula gróf egyszerre mintegy százhúsz képpel, rajzzal mutatkozott be az Ernst-múzeum termeiben. Míg más apródonként, hosszú készülődéssel, fáradságos nekibuzdulással hárítja el a nagy nyilvánosság felé vezető út akadályait, ő egy regényhős lendületével a dolgok kellős közepébe kerül, egy mozdulattal kiontja gazdag fantáziájának, álomlátásának kincseit. Tegnap még nem tudhattuk, él-e, kicsoda, hova készül? Ma már életének titkos szegletébe tekinthetünk, példátlan termékenysége valósággal kötelez bennünket arra, hogy végigkísérjük azon az úton, amelyet végigálmodott.”
A cigarettázó Batthyány Gyula tartalékos honvéd huszártisztként 1914-ben.
/Repr. Tolnai Világlapja, 1914. 8. sz. 11/
A lóversenyek elit világa
Batthyány a harmincas években Budapest legelismertebb társasági festője, festményein keresztül bepillantást nyerhetünk a XX. századi főurak fényűző életébe, megismerhetjük a színésznőkről és táncosnőkről készített portrékat, a bálok, szalonok, lóversenyek elit világát, melyek életművében kitüntetett helyet foglalnak el.
Lóverseny arisztokrata hölgyekkel, 1910 körül, Pinterest/Sacheverelle
Lóverseny tribün; Társaság /Lóverseny/, 1926; Nézők a lóversenyen, 1926; Derby; Lóverseny Rómában; Lóversenytér; Lóversenyen, 1912 című képein elénk tárul a lóversenyek szüzséjébe bújtatott úri közönség divatbemutatója, a manierisztikusan kígyózó női testeken luxus bundák, színpompás kalapok, ékszerek, drágakövek, boák, tollak tündökölnek, míg az urak frakkot és cilindert viselnek. Az immár 300 éves Royal Ascot a mai napig a brit arisztokrácia és társadalmi elit gyülekezőhelyének számít, ahol szigorú szabályok vonatkoznak a megjelent vendégek viseletére. A királyi páholyba, azaz a Royal Enclosure-be kizárólag fekete, vagy szürke zsakettben és cilinderben léphetnek be a meghívott férfiak, míg a hölgyek csak kosztümöt vagy koktélruhát viselhetnek, díszes kalappal. Batthyány korában Magyarországon a lóversenyek kiemelt társasági eseménynek számítottak. Az arisztokrata festő világpolgár volt, utazásai során számos derbyn megfordult, melyekről utánozhatatlan, dekoratív képei mesélnek.
Batthyány Gyula Nézők a lóversenyen, 1926
Cilinderes nő lovakkal és virágokkal
A kompozíció bármennyire mozgalmas mégis egyensúlyban van. Batthyány Műlovarnő című zseniális alkotásán egy képi párbeszédet látunk, a színek finom összhangjában. A képet a horizont tagolja ketté földre és égre 2/3-1/3 elosztásban. A kitekeredett női alak és a mozgásban lévő lovak figurái átlóban helyezkednek el. A földön álló két lábra ágaskodó barna paripa párja egy áttetsző halványzöld ló sziluettje, mely transzcendensen rajzolódik ki az égen. A bal felső sarokban rügyező faágak lógnak be modern „fotókivágásban”, vele átellenben jobb oldalon lent elmúlást szimbolizáló virágcsokor van vázában: nárciszok, tulipánok, jácintok. Az arisztokrata hölgy két oldalán egy-egy házikó van a domboldalon, szinte megegyező méretűek, egyiknek azonban kevésbé látjuk az ajtaját és ablakát. A háttér rikítóan üde zöld, modern, míg a fókuszban a kép főszereplője klasszikus, konzervatív elegáns fekete-világos összeállításban van. Az elit festőjeként, Batthyány a főúri szórakozás színtereinek bemutatásán túl a ruhaköltemények díszes világába is elkalauzol. A hölgy haja összefogott, vagy a kor divatja szerint rövid, bubifrizura, ami a cilindere alatt nem látszik, mégsem érzékeljük, mert a fekete csipke fátyol a szélben hullámozva a nő hajzuhatagát szimbolizálja.
Batthyány Gyula Műlovarnő
A textúrák és az anyagok váltakozó megjelenése a vásznon az elegáns stílust, a luxust és a minőséget jelenítik meg. A nem mindennapi viselet egyfajta időtlenséget képvisel, a klasszikus fekete-fehér stílusban egyensúlyban van a nőiesség a férfiassággal.
Joan Crawford 1932, George Hurell – Minkshmink – Pinterest
„Absztrakt módon a Klasszikus stílus-esszencia összekapcsolódik a konzervativizmus és az arisztokrácia témájával. Ha erre a típusra gondolunk, asszociálhatunk a klasszikus szobrok, a vidéki kastélyok, valamint a póló- és lóversenyek képeire. A Klasszikus stílus-esszencia a Yin és a Yang keveréke. Ennek az eredménye pedig olyan fizikai megjelenés, amelyben egyenletesen keverednek a jellemzők és olyan szimmetrikusak, hogy a klasszikus típus szinte „hibátlannak” tűnik.”
/ Klasszikus stílus-esszencia – DreamWardrobe/
Az anatómiai szabályokat nem követő, fennkölt mozdulatú, megnyújtott testű kecses nő ikonná válik. A nő lovas pálca helyett egy koronás nárciszt tart a kezében az ég felé. A zöld az új élet, a tavasz, a halhatatlanságnak a szimbóluma, míg a nárciszt inkább tárgyi valóságában ábrázolja, habár a virág a szerelemnek, az ifjúságnak, a tél végének, az életörömnek a jelképe is. A nárcisz neve egy görög mítoszból ered, amelyben az ifjú Narküsszosz beleszeret saját
tükörképébe, és egész idejét a vízben tükröződő képmásának nézegetésével tölti.
Büntetésképpen a bosszú istene, Nemezisz, virággá változtatta.
Batthyány jól értett a finom erotika ábrázolásához, a hölgy fejének hátrabillenése, a felhúzott szoknya, a kivillanó harisnya némi érzéki hangot sejtet.
Habár nem tudjuk, kit ábrázol a kép, Batthyány ismerte Széchenyi Irmát, aki korának neves műlovarnője, mindemellett sikeres képzőművész is volt. 1935. februárjában egy csoportos kiállításon együtt állítottak ki az Ernst Múzeumban. /Kiállítók: Gr. Batthyány Gyula, Detre Szilárd (Páris) Paizs Goebel Jenő, Gr. Széchenyi Irma és Tóth B. László festőművészek és Beck András szobrászművész. A kiállítást rendezték: Ernst Lajos és Dr. Lázár Béla/
Gróf Széchenyi Irma festőművész és műlovarnő
/ forrás: afrikavadasz.hu/
Felhasznált irodalom, források:
Molnos Péter: Battyány Gyula Hölgylovas, 2008/10
Természet: VIRÁGOK JELENTÉSE /network.hu/
Egy királynő lóversenye – Lovasok.hu
Széchenyi Irma, Széchenyi Zsigmond húga neves műlovarnő volt /afrikavadasz.hu/
Klasszikus stílus-esszencia – DreamWardrobe